ایران فیلر

نخ PDO

لیفت با نخ PDO پروسه ای است که در آن از نخ قابل جذب جهت سفت کردن و لیفت پوست، استفاده می شود. این پروسه نسبت به جراحی لیفت صورت بسیار کم تهاجمی تر است و تقریباً ۴۵ دقیقه زمان می برد.

نخ PDO (polydioxanone) یکی از سه مدل نخ هایی هستند که در پروسه لیفت نخ مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های دیگر از جنس پلی لاکتیک اسید (polylactic acid) و یا پلی کاپرولاکتون (polycaprolactone) می باشد.

نخ PDO از جنس پلی استر قابل جذب بوده و در مدت ۶ ماه در بدن تجزیه می شوند. این نخ های لیفت از سال ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گیرند.

حضور این نخ در زیر پوست، سلول‌های فیبروبلاست را تحریک کرده که باعث تولید کلاژن بیشتر می‌شود. کلاژن یک پروتئین است که به پوست استحکام و خاصیت الاستیسیته (کشسانی) می دهد. کاهش کلاژن دلیل اصلی پیری پوست است.

جوانسازی پوست با تولید کلاژن

کاهش کلاژن دلیل اصلی پیری پوست است.

 نخ PDO به سه دسته تقسیم می‌شود

  • نخ مونو (mono):  نخ های صافی که با تحریک تولید کلاژن به جوان سازی پوست کمک می کند.
  • نخ کاگ (cog): در این نخ ها برای ایجاد ساپورت و لیفت صورت، خارهایی تعبیه شده است که این خارها مانند قلاب در پوست گیر می کنند از این رو به این مدل نخ کاگ یا خاردار میگویند.
  • نخ اسکرو (screw): این نخ ها از یک یا دو نخ به هم تنیده ایجاد می شوند. کاربرد این نخ ها در بازگرداندن حجم در قسمت های فرورفته پوست می باشد که با افزایش سن حجم خود را از دست داده‌اند.

مدل های دیگر نخ

نخ های PLA و PCA جدیدتر از نخ PDO هستند. این نخ ها ماندگاری بیشتری در بدن داشته و محرکی برای تولید کلاژن بیشتر هستند. جذب نخ PLA حدود ۱۲ ماه و نخ PCA حدود ۱۵ ماه در بدن زمان می برد.

هر کدام از این نخ ها مزیت های کاربردی خود را دارند. نخ PDO برای جوان سازی بافت و نخ های PLA و PCA برای لیفت قسمتهای افتاده پوست مناسب هستند.

عوارض نخ PDO

لیفت با نخ PDO ریسک و عوارض بسیار کمتری نسبت به جراحی لیفت صورت دارد. عوارض جانبی بسیار کمی که در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد پروسه ها ممکن است رخ دهد که به راحتی قابل بهبودی هستند.

  • نمایان بودن نخ (برای افرادی که دارای پوست نازک هستند)
  • درد
  • کبودی
  • عفونت
  • پاره شدن نخ
  • ورم

نواحی مورد استفاده از نخ PDO در صورت

این نخ ها برای اکثر نواحی صورت که علائم پیری در آنها مشاهده شده، قابل استفاده هستند. این نخ ها به طور معمول در اطراف چانه، فک، گردن و چشم ها استفاده می شود.

ماندگاری نخ  PDO

نخ لیفت PDO تاثیر سریعی در رفع افتادگی پوست دارد؛ علی‌رغم اینکه پس از شش ماه اثر آن به طور قابل توجهی کاهش می یابد، و معمولاً پس از یکسال تاثیر آن به طور کلی از بین میرود.

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.