ایران فیلر

تغییر رنگ پوست یا لک پوستی به پدیده ای گفته می شود که در آن قسمتی از پوست تفاوت رنگ با پوست اصلی دارد. در افراد سالم توزیع ملانین در بخش‌‌های مختلف پوست به شکل یکپارچه و متوازن صورت می‌‌گیرد اما هنگامی که توزیع و انتشار ملانین در قسمت‌های مختلف پوست با اختلال مواجه شود، شاهد ایجاد رنگدانه‌‌های بیشتر در قسمت‌‌های خاصی از پوست خواهید بود.

لک پوست

این رنگدانه‌های تجمع یافته در بخش‌‌های مختلف پوست با عنوان خال، تیرگی، کک و مک و لکه‌‌های مختلف شناخته می‌شوند. با قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب تولید سلول هایی به نام ملانوسیت در پوست افزایش می یابد. و این امر موجب افزایش ملانین پوست شده که در نتیجه آن لک های قهوه ای رنگی در پوست نمایان می شوند که با عنوان‌هایی چون لکه های قهوه ای یا لکه‌های پیری، لکه‌های تیره، لکه‌های آفتاب‌سوختگی و لکه‌های کبدی شناخته می‌شوند.

لک پوستی بیشتر در نواحی  که در معرض آفتاب قرار دارند مانند صورت، گردن، پشت، سینه، شانه‌ و دست‌ها مشاهده می‌شوند. افزایش سن و عوامل ژنتیکی از دیگر موارد موثر در به وجود آمدن لک پوستی هستند. هورمون‌های استروژن و پروژسترون نیز می‌توانند میزان ملانین را افزایش دهند. به همین دلیل، این لکه‌ها در خانم‌های باردار در دوران بارداری به وجود می‌آیند و بعد از زایمان بی‌رنگ می‌شوند. لک های دوران بارداری را ملاسما می نامند.

از دیگر عوامل ایجاد لک پوستی برخی بیماری ها نظیر نارسایی کلیوی، سیروز کبدی و روماتیسم هستند که سبب ایجاد طیف وسیعی از لکه‌‌های تیره رنگ بر روی پوست می‌‌شود.

روش های خانگی درمان لک پوستی

درمان لک پوستی
  • آب لیمو

لیمو غنی از ویتامین C است و می تواند لکه های پوستی را از بین ببرد.

  • ماست

اسید لاکتیک موجود در ماست سلامت پوست را تضمین کرده و با لایه برداری آن را روشن و شفاف می‌کند. ترکیب ماست با آرد نخود و آبلیمو نیز می‌تواند در درمان لکه‌های قهوه‌ای رنگ ایجاد شده بر روی پوست صورت موثر باشد.

  • سیب زمینی

سیب زمینی دارای خواص طبیعی روشنکنندگی بوده و نشاسته موجود در سیب زمینی موجب کاهش رنگدانه های پوستی می شود.

  • آب پیاز

خاصیت اسیدی آب پیاز به میزان زیادی در از بین بردن لکه‌های پوستی اثرگذار است و می‌‌توان از آن برای کمرنگ یا ناپدید کردن تیرگی‌‌های حاصل از عوامل مختلف بر روی پوست استفاده نمود.

  • آب آناناس

آناناس، غنی از ویتامین های A و C است و برای کلاژن سازی و پوست شما مناسب است.

  • روغن کرچک

روغن کرچک، پوست شما را پاکسازی کرده و به دلیل داشتن ویتامین E می تواند به کاهش لکه های تیره کمک کند.

  • پاپایا

پاپایا، حاوی آنزیم پاپائین است که پوست را لایه برداری و روشن می کند. اگر به لاتکس حساسیت دارید، نباید از پاپایا به جای درمان لک های تیره خود استفاده کنید.

  • خیار

استفاده از آب خیار نیز یکی دیگر از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت است. با توجه به اینکه خیار سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است، استفاده از آن در برطرف کردن لک‌‌های صورت و شاداب کردن تأثیر زیادی دارد.

  • روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد‌باکتریایی و ضد‌التهابی است. بنابراین استفاده از محلول تهیه شده با این ماده نیز، یکی از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت است.

  1. چای سبز

آنتی اکسیدان اصلی موجود در چای سبز، اپی گالوتچین ۳ گالات (EGCG)   است که تولید چربی در پوست را کاهش ‌‌می‌دهد و با التهاب مقابله ‌‌می‌کند و از رشد آکنه در افرادی که پوست‌‌هایی مستعد آکنه و جوش دارند جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله به عوامل ایجاد لک های پوستی پرداختیم که با حذف هر یک از این عوامل، می توان لک پوستی را از بین برد. در مقاله روش های درمان لک های پوستی به روش های پزشکی درمان لک پرداختیم که مطالعه آن را به شما پیشنهاد می­کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.