ایران فیلر

بوتاکس اولین درمانی است که سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) جهت برطرف کردن موقت خطوط اخم متوسط ​​تا شدید ، خطوط پنجه کلاغی، خطوط پیشانی، خطوط گردن، درمان میگرن و کاهش تعریق در بزرگسالان مورد تایید قرار گرفته است.

بوتاکس متشکل از توکسین کلستریدیوم بوتولونیوم است. نوعی باکتری که معمولا در غذاهای کنسرو شده مانند تن ماهی تاریخ مصرف گذشته، یافت میشود. مصرف خوراکی این توکسین منجر به مسمومیت شدید غذایی فرد میشود اما با تکنیک های جدید و ترکیب این توکسین با هماگلوتینین و پروتئین آلبومین می توان این ماده را بدون هیچ خطری به صورت تزریق موضعی و عضلانی به کار برد.

عملکرد بوتاکس

تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. يک روش سريع و نسبتا غير تهاجمی است.

در چه ناحیه هایی از بدن بوتاکس استفاده می شود

بوتاکس
نواحی تزریق بوتاکس

شایع ترین مکان هایی که بوتاکس تزریق می شود، ناحیه پنجه کلاغی یا (پاکلاغی) در اطراف ناحیه چشم است، چروک های گلابلا بین چشمها (بین دو ابرو)، شیار ها و چروک های روی پیشانی، چین و چروک های افقی در پیشانی است.

رایج‌ترین دلیل استفاده پزشکان از بوتاکس کاهش چین‌وچروک صورت است، اما بوتاکس، می تواند به درمان بیماری ها نیز کمک کند. موارد زیراختلال هایی هستند که با استفاده از بوتاکس قابل درمان اند.
•    اختلال هایپرهیدروز که همان تعریق شدید و غیرطبیعی زیر بغل می‌باشد.
•    بیماری دیستونی دهانه رحم که یک اختلال عصبی است و باعث اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه می شود.
•    بیماری بلفارواسپاسم که همان پلک‌زدن غیرعادی چشم است و بیمار نمی‌تواند آن را کنترل کند.
•    استرابیسم چشم که به حالت لوچی و انحراف چشم گفته می شود.
•    میگرن مزمن

تزریق در صورت به چند واحد بوتاکس نیاز دارد

بر اساس راهنمای شرکت آلرگان، برای ناحیه ی اطراف چشم (خطوط پنجه کلاغی) 12 واحد برای هر سمت، و برای بالای ابروها و بالای دو ابرو (ناحیه گلابلا) 20 واحد و برای خطوط پیشانی 20 واحد بوتاکس لازم است (مجموعا 64 واحد برای هر نفر). البته این اعداد تقریبی است و معمولا برای آقایان به مقدار بیشتری بوتاکس نیاز است.

چند واحد بوتاکس برایتزریق در نواحی صورت نیاز است
چند واحد بوتاکس برای تزریق در نواحی صورت نیاز است

انواع برند بوتاکس در ایران

برند دیسپورت که ساخت کشور انگلستان است، هم‌اکنون در بیش از ۶۵ کشور دنیا استفاده می‌شود. میزان اثربخشی و همچنین عوارض این دارو همانند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان است. دیسپورت یکی از پرمصرف‌ترین برندهای بوتاکس در ایران به شمار می‌رود.

برند نورونوکس محصول کشور کره، دومین برند فراگیر بوتاکس در ایران است. این فرآورده قیمت پایین‌تری نسبت به دیسپورت و اثربخشی مشابهی دارد. نورونوکس مورد تایید سازمان FDA نبوده ولی استفاده از آن در ایران مجاز است.

برندهای مجاز بوتاکس ایرانی در بازار، برند مصپورت و دیستون هستند. مصپورت (Masport) برندی ایرانی است که نسبت به  بوتاکس‌های خارجی قیمت پایین‌تری دارد. بوتاکس مصپورت از لحاظ کیفیت با نمونه های مشابه خارجی قابل رقابت می باشد.

دیستون در بازار
تصویری از انواع بوتاکس های رایج در بازار ایران مشخص می باشد.

زمان اثر کردن بوتاکس چقدر طول می کشد؟

بلافاصله بعد از شروع درمان، از یک تا ده روز زمان می برد تا بوتاکس اثر کند و به طور متوسط، حدود سه تا چهار ماه ماندگاری دارد؛ زیرا این مقدار زمانی است که طول می کشد تا بدن شما گیرنده های جدید در عضله بسازد.

عوارض تزریق بوتاکس


عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارند و در فاز حاد هستند و يا زنان باردار و شيرده نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده کنند. مضاف بر اين كه دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی دال بر حساسيت  ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.